Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera

UICR

UICR, największa w świecie organizacją pozarządową skupiającą stowarzyszenia i związki zawodowe kierowców ciężarówek, autobusów i samochodów dostawczych.

Wśród wielu ogólnoeuropejskich projektów UICR m.in. współpracuje ESPORG (Bezpieczne Europejskie Parkingi) oraz Fundacją DOC STOP, mającej na celu umożliwienie kierowcom zawodowym skorzystania z pomocy lekarskiej w przypadkach złego samopoczucia w trasie. Najbardziej jednak spektakularnym przedsięwzięciem UICR jest  najstarszy w świecie organizowany międzynarodowy konkurs dla kierowców zawodowych czyli Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych. W tych wyjątkowych zawodach, organizowanych co dwa lata, w zakresie bezpieczeństwa jazdy samochodami ciężarowymi i autobusami,  mogą wziąć udział kierowcy bez ograniczenia wieku Aby stać się mistrzem świata, zawodnicy muszą rozwiązać różne zadania teoretyczne jak i praktyczne. Zawody odbywają się w wielu kategoriach: A- solo , ciężarówki do 12 t, B – autobusy, C- zestaw z naczepą, D – zestaw z przyczepą, E – młodzi adepci zawody , max 25 lat oraz F – furgony (sam. dostawcze). Każdy startujący może zostać mistrzem świata w swojej kategorii indywidualnie, zespołowo lub najlepszym kierowca czyli Mistrzem Świata ogólnie. Od pewnego czasu ma miejsce również specjalna konkurencja eco – driving czyli jazda w normalnym ruchu drogowym  z jak najmniejszym spalaniem. W tej kategorii Polska ma niezłe osiągnięcia. Dwukrotne mistrzostwo zdobył Dariusz Serafiński (2010 i 2014) oraz w 2016 – 3.miejsce oraz  Grzegorz Don ( 3 miejsce w Austrii i 4. W Finlandii-2016). Polska od kilku edycji plasuje się na 6. miejscu w ogólnej punktacji narodów. Celem Mistrzostw Świata jest podnoszenie poprzeczki wśród kierowców zawodowych w bezpieczeństwie jazdy, jeździe ekonomicznej i zabezpieczaniu ładunków. UICR uważa, że wyszkoleni kierowcy mają większe szanse na sukces w życiu zawodowym i na poprawę ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata Kierowców Zawodowych, kierowcy muszą wziąć udział w krajowych eliminacjach do tej imprezy. W 2014 roku Polska była gospodarzem 29. Edycji Mistrzostw. Na zamku w Niepołomicach odbyła się uroczystość powitania, a same zawody i  zakończenie miały miejsce w Krakowie na lotnisku, gdzie w latach poprzednich odbywały się Trakerskie Spotkania. Najbliższa, już 31. edycja tych mistrzostw świata odbędzie się w Belgii, w sierpniu 2018 roku.

 

UICR została założona 1957 w Paryżu przez hiszpańskich, algierskich i francuskich kierowców długodystansowych pod nazwą Union Internationale des Chauffeurs Routiers (UICR). Główne siedziby i znajdowały się w Paryżu od 04.07.1968 do 1984 roku, kiedy to zostały przeniesione do Monachium i zarządzane są przez KS Kraftfahrerschutz. Od 1999 do 2003 roku Sekretariat UICR znajdował się w Szwajcarii i zarządzany był przez Les ROUTIERS Suisses. Od roku 2004 do 2015 kierownictwo Sekretariatu UICR znajdowało się w Murten, w Szwajcarii, a główna siedziba UICR znajdowała się w Liechtensteinie z uwagi na zamieszkanie poprzedniego Prezydenta Ludwiga Buechela. Po ostatnich wyborach i rezygnacji z powodów zdrowotnych L. Buechela, na stanowisko Prezydenta został wybrany dotychczasowy wiceprezydent : Robert Kastener (Austria), a  siedziba UICR została przeniesiona do Wiednia. Aktualny skład Prezydium UICR to: Wiceprezydent – Vincenzo Iuzzolino (Włochy) oraz Członkowie: Bogusława Barbara Zimmer (Polska). Jussi  Mikkola (Finlandia), Sepp Bamert ( Szwajcaria). Dyrektor Sekretariatu Głównego: Ralph Meyer ( Liechtenstein). W UICR aktualnie znajduje się ponad 1,4 miliona członków, którzy w większości pochodzą z Europy Zachodniej , Centralnej i Wschodniej, ale także z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Afryki. Jedyną organizacją reprezentującą polskich kierowców w tej unii jest Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera, działająca od roku 1999 jako klub,  a jako stowarzyszenie od 2008 roku. Więcej na jej temat: www.uicr.org